„Međunarodni dan materinskog jezika“ s Vretencima

“Međunarodni dan materinskog jezika” koji se obilježava 21. veljače diljem svijeta, obilježili smo i aktivnostima u sklopu projekta “KROK- Korak kroz kulturu“. Tim su povodom članovi Udruge Vretenac, Slatina ponovno posjetili Gradsku knjižnicu i čitaonicu Slatina, gdje ih je dočekala ravnateljica knjižnice, gđa. Neda Mađarac.

Na radionici smo izdvojili najčešće riječi koje pripadaju lokalnom govoru Slatine, poput: firanga, šerpa, aljina, čangrizati, ćoša/ćošak, grdosija, lojtre. Nakon toga, usporedili smo lokalizme sa standardnim jezikom i uočili razliku između književnoga jezika i lokalnih govora. Imenovali smo osobine materinskoga jezika:

  • uči se od djetinjstva,
  • prvi jezik koji naučimo,
  • najčešće je neispravan i obiluje lokalnim izrazima,
  • jezik na kojemu razmišljamo.

Pogledali smo i rječnike iz fonda Knjižnice: Rječnik šokačkih govora i Rječnik poljičkoga govora kako bismo označili gdje se zapisuju lokalni govori i zašto ih je potrebno čuvati i njegovati.

Nakon toga, odabrali smo situacijske kartice iz “Kutije pune osjećaja” i primijenili metodu: strukturiranja priče, prepoznavanja emocija i pogađanja završetka priča. Slijedeći kratke situacije, Vretenci su vrlo uspješno i kreativno pripovijedali o onome što prepoznaju kao emociju na karticama. Opisivali su osjećaje glavnih likova prema mimici lica i položaju tijela.

Radionicu smo završili odabiranjem jedne emocije iz “Kutije pune osjećaja” kako bismo opisali i imenovali kako smo se osjećali tijekom aktivnosti: sreća, tuga, ljutnja, iznenađenje, strah, zadovoljstvo.